سفارش تبلیغ
صبا
محبوب ترینِ بندگان نزد خداوند ـ تبارک وتعالی ـ، پرهیزگارانِ پنهان (ناشناخته) هستند . [رسول خدا صلی الله علیه و آله]
بنام خداوند بخشنده مهربان
یک کشته در تصادف محور سبزوار - جاجرم
1392\01\13 - 6:44 PM

مشهد / واحد مرکزی خبر / اجتماعی

سانحه رانندگی در محور سبزوار - جاجرم یک کشته برجای گذاشت .
جانشین رئیس پلیس راه خراسان رضوی گفت : دراین حادثه که امروز دراین محور رخ داد، خودروی پاژرو با موتورسیکلت برخورد و به دنبال آن پژو 405 نیز از عقب با خودروی پاژرو برخورد کرد که درپی آن راننده موتورسیکلت در دم جان باخت.

سرهنگ امیاری علت این سانحه را بی توجهی راننده پاژرو به جلو اعلام کرد .

سنگ نگاره های جربت، هنری نقش بسته بر دامان کوه های جاجرم

بجنورد - سنگ نگاره های ?جربت? از مجموعه های بسیار بزرگ و متنوع هنر صخره ای در شمال شرق کشور است که در فاصله هشت کیلومتری شرق روستایی به این نام در شهرستان جاجرم از توابع استان خراسان شمالی قرار دارد.

سنگ نگاره ها در منطقه کوهستانی غرب ?دشت? جاجرم با ارتفاع هزار و 320 متر از سطح دریا واقع شده که محیطی نیمه بیابانی و استپی است.

وجود پناهگاه حیات وحش و منطقه حفاظت شده ?میاندشت? و زیستگاه جانوران استپی از جمله یوزپلنگ آسیایی در فاصله نه چندان دور واقع در جنوب روستای ?جربت? اهمیت بازدید از این اثر را برای گردشگران دوچندان می کند.

مجموعه سنگ نگاره ها که در محل به ?سنگ نوشته? معروف است در یک دره بسته و باریک در جبهه شمالی کوه ?اوزون? قرار دارد و در میانه این دره باریک، مسیل بزرگی وجود دارد که آب بارش دامنه کوه های اطراف را به سمت دشت جاجرم سرازیر می کند و به ?کال شور? می رساند تا پس از طی مسیر طولانی به شنزارهای کویر مرکزی فرو برد.

در دره مزبور یک رشته برجستگی صخره ای وجود دارد که به علت جنس صخره ها و نوع فرسایش به مرور قطعات بزرگی از آن به شکل تخته سنگ های بزرگ و کوچک از بدنه اصلی جدا و به پای دامنه غلتیده است.

بسیاری از تخته سنگ هایی که در شیب دامنه فرو ریخته در اثر تاثیر عوامل جوی به رنگ سیاه درآمده و بوم مناسبی برای نقش اندازی فراهم کرده است.

از همین رو از دوره پیش از تاریخ تا دوره معاصر به طور مداوم نقش های مختلف یکی بر روی دیگری بر روی این تخته سنگ ها نقش شده است.

همه این نقش ها به شیوه ?کوبشی? با ضربه سنگ یا یک وسیله فلزی نوک تیز فلزی بر روی صخره ها نقش شده است.

نقش انواع حیوانات وحشی مانند کل و بز کوهی با شاخ های بلند و منحنی، گوزن، پلنگ و مار بر روی سنگ ها دیده می شود.

افزون بر این، تصویر انسان به صورت پیاده و سواره و با حالات مختلف مانند رقص آیینی به صورت فردی یا دسته جمعی یا در صحنه شکار، نقش سگ، شتر، گاو و برخی حیوانات اهلی دیگر در این مجموعه وجود دارد.

نقش های هندسی و علائم نمادین، ابزارهای جنگی، کتیبه هایی به خط و زبان عربی و فارسی و جالب تر از همه نقش دست انسان نیز در بین نقش ها دیده می شود.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری خراسان شمالی در خصوص این اثر که از آن به عنوان موزه ای در دل طبیعت نام می برد، می گوید:

تاریخگذاری و تفسیر این مجموعه و نمونه های مشابه در سایر نقاط ایران و جهان همواره به صورت معضلی پیش روی پژوهشگران باستان شناسی و مردم شناسی قرار داشته است.

?علی اکبر وحدتی? افزود: بیشتر پژوهشگران نقش های صخره ای مشابه در نقاط دیگر ایران و جهان را مجموعه ای از نقش های آیینی و مرتبط با باورهای دینی مردمان باستان می دانند و معتقدند مفاهیم آیینی و باورهای اعتقادی مردم پیش از تاریخ در آن ها نهفته است.

وی گفت: برخی از پژوهشگران نیز عقیده دارند این نقش ها استعاره ای از نیروهای طبیعت بوده و آگاهی جایگاه انسان در گیتی را پرورش داده است.

وی افزود: گروهی از پژوهشگران هم معتقدند این نقش ها را چوپانان محل برای سرگرمی و از سر تفنن نقش کرده و آن ها را به اصطلاح ?نقوش چوپانی? نامیده اند.

وحدتی می گوید: در نگاره های جربت هر دو تعبیر صادق است یعنی قدیمی ترین نقش ها مربوطه به مرحله پیش از تاریخ است که با اهداف آیینی و در ارتباط با باورهای مذهبی ساکنان منطقه شکل گرفته و نمونه هایی هم وجود دارد که مربوط به دوره های جدید است.

وی می افزاید: به جرات می توان گفت برخی نقوش به دست چوپان محلی و فقط برای سرگرمی و گذران وقت، گاهی به تقلید از نقوش قدیمی تر و بر روی آن ها یا در کنارشان نقش شده است.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی گفت: توجه به شمایل نگاری نقوش صخره ای جربت نیز وجود چند سبک هنری کاملا متفاوت را در کنار هم نشان می دهد.

وی افزود: برخی نقوش به طور کامل جاندار و طبیعت گرا است و به علت گونه شناختی و نیز میزان رسوب گرفتگی به احتمال فراوان به دوره پیش از تاریخ تعلق دارد.

وی گفت: گروهی از نقوش نیز به طور کامل استلیزه هستند و با توجه به نوع نگارگری و گاه ارتباط آن ها با کتیبه های همجوار در دوره اسلامی ایجاد شده است.

وحدتی با اشاره به کشف یک محوطه استقراری مربوط به عصر مفرغ در فاصله دو کیلومتری شرق سنگ نگاره ها، افزود: با این کشف شاید بتوان خلق نقوش مذکور را به ساکنان این محوطه نسبت داد.

وی گفت: این منطقه به دلیل غنای اکولوژیکی و تنوع حیات وحش، امروز از پناهگاه های ارزشمند حیات وحش ایران است و احتمال ساکنان محوطه مذکور و محوطه های مجاور در دوره پیش از تاریخ محل کنونی سنگ نگاره ها را به عنوان شکارگاه مورد استفاده قرار می دادند و در همان زمان نخستین نقوش را بر سینه صخر ه های جربت نقش کرده اند.

وی افزود: همچنین شواهد نشان می دهد ایجاد نقوش بر روی صخره های جربت هنوز هم کم و بیش به دست چوپانان محلی ادامه دارد و این پویایی همانا بازرترین ویژگی هنرهای صخره ای است.

این مجموعه ارزشمند از نقوش صخره ای در سال 1387 به شماره 24662 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

تاکنون این اثر علاوه بر چاپ کتاب به دو زبان فارسی و انگلیسی توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی، در قالب کتابچه و مقالات علمی نیز در نشریه های تخصصی داخلی و بین المللی معرفی شده است. ک/1

0002

شهرستان های گرمه و جاجرم عاری از متکدی هستند

بجنورد - دبیر ستاد ساماندهی متکدیان خراسان شمالی گفت: بر اساس استعلام صورت گرفته از مسوولان گرمه و جاجرم، این دو شهرستان استان فاقد متکدی هستند.

به گزارش ایرنا، ?حسین برومند? روز چهارشنبه در نشست ستاد ساماندهی متکدیان این استان، گفت: تا کنون امکانات لازم برای نگهداری متکدیان در شهرستان های شیروان و اسفراین در اختیار دستگاه های مربوط قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه شهرستان های مانه و سملقان و فاروج فاقد مرکز نگهداری متکدیان هستند، افزود: دو تن از متکدیان شیروانی برای نگهداری به مرکز بجنورد منتقل شده اند. برومند با اشاره به وجود مراکزی برای نگهداری متکدیان زن و مرد در بجنورد، گفت: از ابتدای امسال 103 متکدی به این دو مرکز انتقال یافته اند که 47 نفر آنان تحویل خانواده خود شده اند.

وی بر مشارکت هرچه بیشتر دستگاه های عضو این ستاد برای اجرای برنامه های این بخش تاکید کرد و افزود: اجرای برنامه های کوتاه مدت ستاد در اولویت قرار دارد تا جامعه از وجود تکدی گری پاکسازی شده و متکدیان دوباره به زندگی بازگردند.

برومند گفت: راهبرد کوتاه مدت ستاد ساماندهی متکدیان در استان توجه به فرهنگ سازی در کمک نکردن مردم و مشارکت دستگاه ها در حمایت از متکدیان برای بازگشت به زندگی عادی است.

وی افزود: یکی از راه های فرهنگ سازی در مذمت تکدی گری، استفاده از ظرفیت رسانه های همگانی است.

معاون سیاسی، اجتماعی فرماندار بجنورد نیز با اشاره به فعالیت دو مرکز نگهداری متکدیان در این شهر، گفت: اکنون در این مراکز 28 نفر متکدی نگهداری می شود که 20 نفر از آنان مرد هستند.

?ابوالقاسم اکبری? افزود: از 103 متکدی زن و مرد که به این مراکز منتقل شده اند 47 نفر تحویل خانواده شده، 30 نفر به شهرستان های محل سکونت بازگردانده شده، شماری تحویل مراکز ترک اعتیاد و شماری نیز به دستگاه های حمایتی معرفی شده اند.

وی با تاکید بر توجه بیشتر بر فرهنگ سازی در کاهش تکدی گری در جامعه، افزود: ضروری است از ظرفیت رسانه های گروهی و ائمه جماعات مساجد در معرفی پدیده زشت تکدی گری استفاده شود.

معاون سیاسی اجتماعی فرماندار بجنورد از شهروندان بجنوردی خواست در صورت مشاهده متکدی در سطح شهر مورد را به شماره 2222113 گزارش کنند.

وی گفت: اکنون طرح جمع آوری متکدیان از سطح شهر بجنورد دو نوبت در هفته توسط شهرداری صورت می گیرد.

وی گفت: از برنامه های مهم فرمانداری در سال آینده برای ساماندهی متکدیان، تکمیل ساختمان محل نگهداری متکدیان بجنورد است. ک/2

نسخه چاپیارسال به دوستان
مدیرکل محیط زیست خراسان شمالی:
شکارچی متخلف در جاجرم دستگیر شد

خبرگزاری فارس: مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی از دستگیری شکارچی متخلف در جاجرم خبر داد.

خبرگزاری فارس: شکارچی متخلف در جاجرم دستگیر شد

به گزارش خبرگزاری فارس از بجنورد به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی، حسین آبسالان اظهار کرد: مأموران اجرایی یگان حفاظت محیط زیست شهرستان جاجرم موفق شدند یک نفر شکارچی متخلف را که مبادرت به شکار قوچ وحشی در منطقه آزاد کوه بهار کرده بود، دستگیر کنند.

وی افزود: از متخلف یک قبضه اسلحه تک لول، مقداری گوشت مربوط به قوچ وحشی و مقادیری فشنگ و مهمات کشف و ضبط شد.

آبسالان تصریح کرد: بدون شک محیطبانان پرتلاش استان و مأموران اجرایی یگان حفاظت محیط زیست  همواره بیدار بوده و در سنگر حفاظت از انفال خدادادی خدمت می‌کنند و با هوشیاری کامل تمامی مناطق تحت حفاظت و عرصه‌های محیط زیست را مورد نظر جدی و آگاهانه قرار داده و بشدت با متخلفان و شکارچیان متخلف برخورد می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: از عموم مردم طبیعت دوست استان درخواست می‌شود در صورت مشاهده هر گونه تخلف زیست محیطی شامل شکار و صید غیر مجاز، قطع اشجار، آتش سوزی، آلودگی و تخریب محیط زیست و ... را به واحد های محیط زیست در استان و شهرستان‌ها و یا با شماره تلفن 2235812-0584یا کد بین شهری 06965 اطلاع دهند.

انتهای پیام/63001/ح/گ

دیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی خبر داد
افتتاح 2 طرح انرژی خورشیدی در پناهگاه حیات وحش جاجرم

خبرگزاری فارس: مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: دو طرح استفاده از انرژی خورشیدی در پناهگاه حیات وحش میاندشت جاجرم افتتاح شد.

خبرگزاری فارس: افتتاح 2 طرح انرژی خورشیدی در پناهگاه حیات وحش جاجرم

به گزارش خبرگزاری فارس از بجنورد به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان خراسان شمالی، حسین آبسالان اظهار کرد: این طرح‌ها با حضور معاون برنامه ریزی استانداری خراسان شمالی و جمعی از مسئولان شهرستان جاجرم و شهر سنخواست با اعتبار 430 میلیون ریال افتتاح و بهره برداری شد.

وی از انرژی خورشیدی به عنوان یک انرژی پاک و عاری از هرگونه اثرات زیست محیطی یاد کرد و افزود: اکنون دنیا به سمت استفاده از انرژی خورشیدی رفته است.

آبسالان با تاکید بر اینکه استفاده از انرژی خورشیدی تأثیر بسزایی در حفاظت از محیط زیست دارد، گفت: استفاده از انرژی خورشیدی به عنوان اقتصاد سبز که حافظ محیط زیست نیز بوده در این راستا حائز اهمیت است.

وی تاکید کرد: در تابستان استفاده از منابع خورشیدی معادل کل ذخایر گاز و نفت بوده از این رو از این منابع باید به نحو شایسته استفاده کرد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی‌ تصریح کرد: به همین منظور در دو پاسگاه پناهگاه حیات وحش میاندشت از انرژی خورشیدی برای روشنایی و سایر نیازها به برق استفاده می‌شود.

وی پاسگاه‌های محیط بانی سرخ چشمه و ضامن آهو را از جمله پاسگاه‌های برخوردار از انرژی خورشیدی در این منطقه عنوان کرد و گفت: برای برخورداری پاسگاه سرخ چشمه 180 میلیون ریال و برای پاسگاه ضامن آهو 250 میلیون ریال به منظور تأمین سیستم‌های جذب انرژی خورشیدی اعتبار صرف شده است.

منطقه حفاظت شده میاندشت جاجرم یکی از زیستگاه‌های یوزپلنگ آسیایی بوده و در غرب خراسان شمالی قرار دارد.در این منطقه حفاظت شده علاوه بر یوزپلنگ، 28 گونه پستاندار، 18 گونه خزنده، 77 گونه پرنده و 120 نوع گیاه شناسایی شده است.

انتهای پیام/63001/ح/گ

 


  
  

سه میلیارد ریال تسهیلات در حمایت از صنعتگران جاجرم پرداخت شد

بجنورد - مسوول نمایندگی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری جاجرم گفت: سال قبل سه میلیارد ریال تسهیلات بانکی در قالب مشاغل خانگی برای حمایت از صنعتگران این شهرستان پرداخت شد.

به گزارش ایرنا، به نقل از روابط عمومی این اداره در روز شنبه، ?محمدحسین رجب زاده? گفت: این تسهیلات بانکی به 100 نفر از صنعتگران این شهرستان پرداخت شده است.

وی در خصوص معرفی صنعتگران این شهرستان برای استفاده از پوشش بیمه ای تامین اجتماعی نیز افزود: سال قبل 100 نفر از صنعت گران این شهرستان که واجد شرایط بیمه بودند به تامین اجتماعی معرفی و از مزایای آن برخوردار شدند.

وی گفت: بیشتر واجدان شرایط بهره مندی از پوشش بیمه تامین اجتماعی در رشته های کلاه بافی، پارچه بافی، معرق، سوزن دوزی و مشبک بوده است.

رجب زاده همچنین دریافت مدرک صلاحیت حرفه ای توسط 75 نفر از صنعتگران این شهرستان از اداره فنی و حرفه ای را از دیگر فعالیت های این نمایندگی در سال قبل برشمرد.

شهرستان جاجرم در 170 کیلومتری جنوب غربی بجنورد مرکز خراسان شمالی قرار دارد. ک/

تشکیل دو شرکت تعاونی کشاورزی مهر در شهرستان جاجرم

» سرویس: اقتصادی - تعاون و اشتغال

سرپرست نمایندگی تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان جاجرم از تشکیل دو شرکت تعاونی کشاورزی مهر در این شهرستان طی سال گذشته خبر داد.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، کاویانی افزود: در سال 91 همچنین مجوز تاسیس پنج شرکت تعاونی کشاورزی مهر در شهرستان جاجرم صادر شده است.

 

وی هدف از تأسیس و راه‌اندازی این تعاونیها را حمایت از تولید در بخش کشاورزی عنوان و اظهار کرد: با تشکیل این تعاونی‌ها، 76 فرصت شغلی جدید ایجاد خواهد شد.

 

سرپرست نمایندگی تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان جاجرم درعین حال با اشاره به اهمیت بخش کشاورزی در رونق تولید و اشتغال این شهرستان افزود: بخش کشاورزی به عنوان یکی از بخشهای اصلی و مهم در برنامه پنجم توسعه در نظر گرفته شده و بر این اساس حمایت از این بخش با تشکیل تعاونی های کشاورزی مهر امکان پذیر خواهد بود.

 

به اعتقاد کاویانی حمایتهای دولت از بخش تعاون از جمله ارائه کمکهای فنی و اعتباری و اعطای تسهیلات بانکی با سود کم، گام مهمی در جهت اشتغالزایی در این بخش خواهد بود.

بهره برداری آزمایشی از فرستنده دیجیتال در گرمه و جاجرم آغاز شد

بجنورد - مدیرکل صداو سیمای خراسان شمالی از بهره برداری آزمایشی از فرستنده دیجیتال شهرستان های گرمه و جاجرم در جنوب غربی این استان در چند روز اخیر خبر داد.

به گزارش ایرنا به نقل از روابط عمومی این مرکز در روز شنبه، ?احمد مهدوی? گفت: این فرستنده دیجیتال با قدرت 200 وات در ایستگاه تلویزیونی شهر گرمه نصب و راه اندازی شده است.

وی افزود: با بهره برداری از این فرستنده از این پس مردم شهرهای گرمه و جاجرم، ایور و درق می توانند شبکه های رادیویی و تلویزیونی خود را با کیفیت دیجیتال دریافت کنند.

مهدوی جمعیت زیرپوشش دریافت شبکه رادبویی و تلویزیونی در شهرهای مزبور را بیش از 40 هزار نفر اعلام کرد و گفت: شهروندان این شهرها می توانند 19 شبکه تلویزیونی دیجیتال و 16 شبکه رادیویی دیجیتال را دریافت کنند.

وی افزود: برای بهره برداری از این طرح اعتباری افزون بر سه میلیارد ریال از محل اعتبارات سازمان صدا و سیما تامین و هزینه شده است.

مدیرکل صدا و سیمای خراسان شمالی با اشاره به آغاز بهره بردای آزمایشی از فرستنده دیجیتال شهر ?راز?، گفت: بزودی این فرستنده دیجیتال با حضور مسوولان مورد بهره برداری رسمی قرار می گیرد.

وی همچنین از پیگیری برای نصب و راه اندازی فرستنده دیجیتال برای پوشش مناطق ?غلامان? و ?جرگلان? خبر داد و افزود: روند پوشش تلویزیون دیجیتال در این استان رو به افزایش است و در ماه های آینده شاهد گسترش این قابلیت در استان خواهیم بود.

مهدوی گفت: اکنون بیش از 76 درصد جمعیت خراسان شمالی از طریق 10 ایستگاه فرستنده دیجیتال زیر پوشش تلویزیون دیجیتال قرار گرفته اند.

استان خراسان شمالی 867 هزار نفر جمعیت دارد. ک/1

نسخه چاپیارسال به دوستان
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی:
مشاهده 6 قلاده یوزپلنگ درمیاندشت جاجرم / دستگیری 6 شکارچی در بجنورد

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی از مشاهده شش قلاده یوزپلنگ در پناهگاه حیات وحش میاندشت جاجرم خبر داد.

خبرگزاری فارس: مشاهده 6 قلاده یوزپلنگ درمیاندشت جاجرم / دستگیری 6 شکارچی در بجنورد

به گزارش خبرگزاری فارس از بجنورد به نقل از پایگاه اطلاع رسانی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی، حسین آبسالان گفت: این شش قلاده یوزپلنگ طی فیلمبرداری گروه‌های فیلمبردار اداره کل با هم مشاهده شده که پس از طی مسیر دو قلاده از آنها جدا شده و یک قلاده یوز ماده به همراه سه قلاده توله یوز به مسیر خود ادامه دادند.

 وی افزود: برقراری امنیت در پناهگاه حیات وحش میاندشت به واسطه افزایش تعداد پاسگاه‌های محیط‌بانی در چند سال اخیر، افزایش نسبی محیط‌بانان و کنترل و گشت‌های مدام منطقه به همراه افزایش تعداد طعمه‌های یوزپلنگ که طی دو سال اخیر آمار آهو که طعمه اصلی یوز می‌باشد را با رشد دو برابر مواجه کرده، که این مهم باعث افزایش جمعیت این گونه نادر و با ارزش در منطقه شده است.

آبسالان همچنین آموزش به جوامع محلی حاشیه پناهگاه حیات‌وحش را از دیگر عوامل مهم افزایش جمعیت گونه یوزپلنگ بر شمرد و گفت: آموزش به مردمان محلی و بومی ساکن در روستاهای داخل یا حاشیه مناطق به عنوان جزئی از اکوسیستم منطقه ضامن حفظ و بقای مناطق حفاظت بوده و در همین راستا استفاده از مردم بومی در حفظ پناهگاه حیات وحش میاندشت در دستور کار قرار گرفته است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی با بیان اینکه این چهارمین مشاهده یوزپلنگ در 6 ماهه اخیر در پناهگاه حیات وحش میاندشت است افزود: پناهگاه حیات وحش میاندشت یکی از مهمترین زیستگاههای یوزپلنگ در کشور است که تنها زیستگاه دشتی و عادی یوز پلنگ آسیایی در کشور محسوب می شود.

به گزارش فارس، مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی همچنین ازدستگیری6شکارچی در بجنورد خبر داد.

وی تصریح کرد: مأموران گشت سیار یگان حفاظت محیط‌زیست طی گشت و کنترل در مناطق آزاد شهرستان بجنورد موفق به دستگیری دو گروه شکارچی غیر مجاز در ارتفاعات آلاداغ شدند.

وی افزود: از متخلفان یک قبضه سلاح دولول، دو قبضه سلاح گلوله‌زنی و یک قبضه اسلحه خفیف گلوله‌زنی غیر مجاز کشف و ضبط شد.

آبسالان اظهارداشت: همچنین دو قطعه کبک زنده(مخصوص زنده گیری کبک) و سه رشته داف (دام زنده‌گیری کبک) و یک دستگاه دوربین شکاری از ناحیه شکارچیان کشف و ضبط شده و متهمان پس از بازجویی اولیه و تشکیل پرونده تحویل مراجع قضایی شهرستان بجنورد شدند.

انتهای پیام/63002/ی/گ

تشییع پیکر مطهر 2 شهید گمنام در جاجرم
1392\01\25 - 2:55 PM

بجنورد/ واحد مرکزی خبر/ اجتماعی


همزمان با سالروز شهادت بانوی دو عالم حضرت فاطمه زهرا(س) پیکر مطهر 2 شهید گمنام امروز در شهر جاجرم تشییع و به خاک سپرده شد .
مردم شهیدپرور این شهرستان تابوت دو شهیدگمنام را خالصانه بر دوش گرفتند و از مسجد صاحب زمان تا مدفن شهدای گمنام در بوستان لاله تشییع کردند.
یکی از این شهدا تیرماه 67 در 17سالگی در جزیره مجنون و دیگری هم فروردین 66 در 20سالگی در قصر شیرین به درجه شهادت نائل آمده بود.
فرمانده سپاه جوادالائمه خراسان شمالی در این مراسم گفت : شهدای گمنام، سند حقانیت و پیروزی مسلمانان هستند و ما امنیت امروز را مدیون ایشان هستیم.
سردار یوسفعلیزاده با بیان ا ینکه اسلام آن قدر عزیز و عظیم است که باید جان و مال را فدای آن کرد.
افزود: همه ما فدائیان اسلام عزیز هستیم همان طور که این شهدا هم قطره های کوچکی از خیل فدائیان اسلام بودند.

تشکیل 20 شرکت تعاونی در شهرستان‌های گرمه و جاجرم

» سرویس: اقتصادی - تعاون و اشتغال

20 شرکت تعاونی با اشتغالزایی 280 نفر سال گذشته در گرمه و جاجرم تشکیل شده است.

 

به گزارش خبرنگار تعاون و اشتغال خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در سال گذشته 20 شرکت تعاونی با عضویت 150 هزار نفر در شهرستانهای گرمه و جاجرم تشکیل شده که این تعداد تعاونی 280 فرصت شغلی را ایجاد کرده‌اند.

 

میزان سرمایه‌گذاری انجام شده در این تعاونی‌ها بیش از 220 میلیون ریال بوده و عمدتا در بخشهای کشاورزی، خدماتی، صنعتی و عمرانی تشکیل شده‌اند.

 

به گزارش ایسنا، جمعا 198 شرکت تعاونی با عضویت 10 هزار نفر و سرمایه گذاری هشت میلیارد ریال در شهرستانهای گرمه و جاجرم از توابع بجنورد تشکیل شده است.

 

انتهای پیام

 

ثبت موقوفه برای ساخت بیت الزهرا در جاجرم
1392\01\18 - 3:22 PM

بجنورد/ واحد مرکزی خبر/ اجتماعی

دومین موقوفه خراسان شمالی در اولین روزهای سال 92 ، برای ساخت بیت الزهرا به ثبت رسید.
اربابی سرپرست اداره اوقاف شهرستان جاجرم گفت : واقف خیراندیش آقای محمد غلامی یک قطعه زمین 200 متر مربع را به ارزش 12 میلیون تومان برای ساخت بیت الزهرا وقف کرد.
پیش از این آقای اسماعیل رجب زاده در روستای برگر فاروج منزل مسکونی 200 متر مربعی خود را به ارزش 15 میلیون تومان برای جامعه القرآن وقف کرده بود.
حجت الاسلام مهدوی پور مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان شمالی هم گفت : پارسال هم آقای مهدی شیدایی سهام 1 میلیون تومانی شرکت تعاونی و خانم گرجی آور زمین زراعی به ارزش 4 میلیون تومان را برای روزه خوانی حضرت زهرا وقف کردند.

 

 

1


  
  

اخبار

آغاز بررسی صلاحیت کاندیداهای انتخابات شورای شهر از پنج شنبه

مازند شورا: رئیس هیات عالی نظارت بر انتخابات شوراهای شهر و روستا در استان تهران گفت: از 12 اردیبهشت بررسی صلاحیت کاندیداهای این دوره از انتخابات شوراها در هیات‌های اجرایی شروع می‌شود

مازند شورا: حسین طلا با تشریح زمان‌بندی بررسی صلاحیت کاندیداهای انتخابات شوراهای شهر و روستا، اعتراضات و زمان تبلیغات به ایسنا گفت: بعد از اتمام ثبت نام کاندیداها یعنی از 2 تا 11 اردیبهشت، دستگاه‌ها به مدت 10 روز مهلت برای گرفتن سوابق از مراجع استعلامی 4 گانه ثبت احوال ، نیروی انتظامی، وزارت اطلاعات و .... دارند و بعد از آن از 12 تا 18 اردیبهشت بررسی صلاحیت کاندیداها درهیات‌های اجرایی آغاز می‌شود.

وی در عین حال گفت: با وجودی که ده روز مهلت استعلام سوابق کاندیداها از مراجع چهارگانه است اما هیات‌های اجرایی می‌تواند در همین زمان بررسی صلاحیت‌ها را انجام دهد و درصورت اخذ استعلام دیگری دوباره می‌توانند در بررسی های خود تجدید نظر کنند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس خاطر نشان کرد: 19 اردیبهشت هیات اجرایی بررسی‌ صلاحیت‌های کاندیداها را در صورت جلسه‌ای به هیات‌های نظارت بخش و شهرستان ارائه می‌کنند، در 27 و 28 اردیبهشت نظرات به فرمانداری‌ها ابلاغ می‌شود.

وی افزود: از 29 اردیبهشت تا اول خرداد مهلت ارائه شکایات معترضین به نحوه‌ی بررسی صلاحیتشان است، از 2 تا 11 خرداد هیات تجدید نظری مجددا شکایات و صلاحیت کاندیداها را در انتخابات شهر و روستا در شهرستان‌ها و استان‌ها بررسی می‌کنند.

طلا توضیح داد: اعتراضات بدان گونه بررسی می‌شود که صلاحیت رد شدگان کاندیداهای روستایی را در هیات‌های تجدید نظر شهرستان‌ها و رد شدگان کاندیداهای شهری را در هیات‌های تجدید نظر استانها مورد رسیدگی قرار می‌دهند.

رئیس هیات عالی نظارت بر انتخابات شوراهای شهر و روستا در استان تهران با بیان این که 12 خرداد زمان ارائه نتایج قطعی کاندیداها انتخابات شوراها به فرمانداری‌هاست گفت: از 13 تا 15 خرداد اسامی نامزدهای انتخاباتی منتشر می‌شود و از 16 تا 22 خرداد زمان تبلیغات خواهد بود، 23 اردیبهشت نیز ممنوعیت تبلیغاتی است و سرانجام 24 انتخابات برگزار می‌شود


92/2/12::: 11:5 ص
نظر()
  
  

انتخابات

حداقل سطح تحصیلات کاندیداهای شواری شهر و روستا

مازند شورا: طبق قانون جدید انتخابات شوراهای اسلامی که سطح مقطع تحصیلات نمایندگان شوراها را در هرمنطقه پیش بینی کرده است حداقل سطح تحصیلات اعضای شوراهای شهر و روستا برای چهارمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی در سکونتگاه‌های مختلف به شرح ذیل خواهد بود:

مازند شورا: طبق قانون جدید انتخابات شوراهای اسلامی که سطح مقطع تحصیلات نمایندگان شوراها را در هرمنطقه پیش بینی کرده است حداقل سطح تحصیلات اعضای شوراهای شهر و روستا برای چهارمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی در سکونتگاه‌های مختلف به شرح ذیل خواهد بود:

در روستاهای تا 200 نفر جمعیت خواندن و نوشتن و روستاهای بالای 200 خانوار نیز تا دیپلم می‌توانند کاندیدای انتخابات شوراهای شهر و روستا باشند.

سطح تحصیلات کاندیداهای انتخابات شوراها در شهرهای تا 20 هزار نفر جمعیت فوق دیپلم و بالای 20 هزار نفر جمعیت نیز لیسانس و یا معادل آن باید باشد. به عبارت ساده تر؛

در روستاها:

تا 200 نفر جمعیت: خواندن و نوشتن و روستاهای

بالای 200 خانوار : تا دیپلم

در شهرها:

تا 20 هزار نفر جمعیت حداقل فوق دیپلم

بالای 20 هزار نفر جمعیت حداقل  لیسانس و یا معادل آن باید باشد.

همچنین طبق زمانبندی منتشر شده از سوی ستاد انتخابات مستقر در وزارت کشور، زمان ثبت نام کاندیداها برای انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا 26 فروردین 92 خواهد بود.


  
  
ثبت آخرین لحظات ثبت نام کاندیداهای شورای اسلامی در بجنورد
ترافیک ثبت نام کاندیداها؛ از بساز و بفروش تا مدیران کل سابق
خراسان شمالی - مورخ سه‌شنبه 1392/02/03 شماره انتشار 18385

آگاهی – با آغاز ثبت نام کاندیداهای چهارمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا نخستین گام برای خلق یک حماسه سیاسی در سال حماسه سیاسی و اقتصادی برداشته شد و افراد واجد شرایط و آنانی که فکر می کنند می توانند پس از جلب نظر مردم، کاری برای توسعه شهر یا روستای خود انجام دهند، با حضور در ستادهای انتخابات ثبت نام کردند.زمان ثبت نام از 26 فروردین آغاز و ساعت 20 نخستین روز اردیبهشت پایان ثبت نام اعلام شد. در این مدت، آنانی که از ماه ها قبل برای حضور در عرصه انتخابات شورا برنامه ریزی و هنوز ثبت نام نکرده، تبلیغات را آغاز کرده بودند روز نخست پا به فرمانداری گذاشتند. اوج ثبت نام ها از روز چهارم آغاز شد و 7 عضو فعلی شورای شهر بجنورد نیز در این مدت پا به ستاد انتخابات گذاشتند تا یک بار دیگر خود را در معرض انتخاب مردم قرار دهند.

ساعت 20 یکم ماه جاری پایان زمان ثبت نام کاندیداها اعلام شد و در این روز آنانی که در آخرین لحظات احساس تکلیف کرده بودند، با توجه به ازدیاد اصرارها برای ثبت نام تصمیم به کاندیداتوری گرفتند، آنانی که برای ثبت نام یک دل و دو دل بودند یا به هر دلیلی وقت نکرده بودند باید هر چه سریع تر برای ثبت نام اقدام می کردند.

ساعت به 20 نزدیک می شود و با توجه به این که خیلی ها در دقیقه 90 به دنبال ثبت نام هستند ترافیک ثبت نام باعث کند شدن سرعت ثبت نام از طریق اینترنت می شود. به همین دلیل زمان پایان ثبت نام 2 ساعت تمدید می شود. ساعت 19 و 30 دقیقه به ستاد انتخابات مرکز استان واقع در فرمانداری بجنورد می روم تا آخرین لحظات ثبت نام کاندیداها را به ثبت برسانم. با آن که ساعت به 20 نزدیک می شود اما هنوز هم افرادی برای ثبت نام مراجعه و از عوامل اجرایی فرم های ثبت نام را طلب می کنند.

نیمی از آخرین نفرات ثبت نام کننده، جوان هستند و جویای نام و هر چند از نام و شهرت برخوردار نیستند اما آمده اند تا یا خود را محک بزنند و یا از هم اکنون برای دوره های بعدی تجربه کسب کنند. در میان این افراد، فرد با تجربه نیز مشاهده می شود. معلمی که در 3 دوره قبلی انتخابات شوراها و هم چنین یک دوره انتخابات مجلس کاندیدا شده بود اما موفق به جلب نظر همشهریانش نشده بود و حالا برای چهارمین مرتبه آمده است بلکه این بار مردم او را به عنوان فردی کارآمد برای حضور در شورای شهر انتخاب کنند. در میان جوانان، با یک انبوه ساز آشنا می شوم که هر چند در کوچکی آرزوی خلبانی داشته و بالأخره موفق به دریافت لیسانس خلبانی شده است اما شغل بساز و بفروشی را در پیش گرفته و برحسب اتفاق موفق نیز بوده است و علاوه بر تشکیل یک شرکت انبوه ساز موفق در خراسان شمالی در کرج نیز در گسترش کار خود موفق شده است. البته او تنها فرد اهل ساخت و ساز ساختمانی نبود و تا پایان زمان ثبت نام دیگر شاغلان این حرفه نیز برای حضور در شورای شهر احساس تکلیف کرده بودند. هر چند تاکنون کمتر دیده ام پزشکی بخواهد برای انتخابات در بجنورد کاندیدا شود اما در این لحظات پایانی متوجه حضور پزشکی می شوم که ورزشکار است و ریاست یک هیئت ورزشی استان را نیز سال هاست که بر عهده دارد. در این ساعات پایانی یک کارخانه دار معروف و یکی از صادرکنندگان نمونه استان نیز در میان ثبت نام کنندگان مشاهده می شوند.عقربه های ساعت از 20 هم می گذرد و با توجه به سرعت پایین اینترنت، آخرین افراد علاقه مند به حضور در شورای شهر هم چنان در صف انتظار ثبت نام هستند. در این لحظات پایانی فکر نمی کردم دیگر فردی بخواهد برای ثبت نام اقدام کند اما ساعت 21 حضور فردی که طی سال های اخیر مسئولیت هایی هم چون فرمانداری و مدیر کلی در استانداری خراسان شمالی داشته است توجه همه را جلب می کند. او که هم اکنون دیگر پست مهمی در استان ندارد حالا آمده است تا یک بار دیگر به یک مسئول خدمتگزار تبدیل شود.علاوه بر او به عنوان یک مدیر دولتی سابق حضور یک معاون فرمانداری و معاون یک اداره کل نیز جلب توجه می کند. در این میان یک گوینده خبر نیز به جمع ثبت نام کننده ها اضافه شد. با سرعت لاک پشتی اینترنت در این ساعات پایانی زمان ثبت نام تا 2 ساعت دیگر یعنی ساعت 24 تمدید می شود و در این مدت هنوز ثبت نام حدود 15 نفری که در آخرین لحظات تصمیم به ثبت نام گرفته اند تمام نشده است. در لحظات پایانی ثبت نام یک مدیر کل سابق که هم اکنون بازنشسته شده است نیز به جمع آخرین ثبت نام کننده ها اضافه می شود که البته مسئولیت او بسیار مرتبط با امور شهری بوده و تعامل زیادی با اعضای شورای شهر و شهرداران داشته است. با حضور او تعداد ثبت نام کننده ها در بجنورد به 115 نفر می رسد و ثبت نام کاندیداهای شورای اسلامی پایان می یابد و نخستین گام برای خلق حماسه ای بزرگ در خرداد ماه برداشته می شود.در حالی که یکی از کاندیداها را تا فضای بیرونی ستاد انتخابات همراهی می کنم، فردی را می بینم با لباس هایی روغنی که از خراب شدن خودروی او در مسیر خبر می دهد. جلوتر می آید، می گوید: به اصرار هم روستاییانم در آخرین لحظات تصمیم گرفتم برای ثبت نام اقدام کنم و اکنون آدرس محل ثبت نام را می خواهم. به او که به اشتباه به فرمانداری مراجعه کرده است، آدرس بخشداری را می دهم.

معاون سیاسی – امنیتی استاندار خبر داد:
پیش بینی هزار و 69 شعبه اخذ رأی برای برگزاری انتخابات در استان
خراسان شمالی - مورخ سه‌شنبه 1392/02/03 شماره انتشار 18385

عبدی – هزار و 69 شعبه اخذ رأی برای برگزاری انتخابات در خراسان شمالی پیش بینی شده است.معاون سیاسی – امنیتی استاندار با بیان این مطلب در جلسه شورای هماهنگی روابط عمومی های استان گفت: 18 شهر و 716 روستای خراسان شمالی واجد شرایط برگزاری انتخابات است.«سیف ا... مطلبی» با بیان این که مجریان، ناظران، بازرسان و نیروهای امنیتی دخیل در انتخابات در استان بیش از 16 هزار نفر هستند، عنوان کرد: باید شرایط را به گونه ای فراهم کنیم که مشارکت 72 درصدی مردم استان در دوره قبل، در این دوره افزایش یابد.وی اضافه کرد: با توجه به تحولات و اوضاع پیچیده جهانی و داخلی، آرایش های سیاسی و فشار دشمن، 24 خرداد باید حماسه حضور مردم مقتدرانه، آگاهانه و مؤمنانه باشد.«سیف ا... مطلبی» با بیان این که انقلاب برای مردم است، عنوان کرد: مردم برای حفظ نظام مجاهدت دارند و در حماسه های مختلف حضوری پر شکوه داشته و خواهند داشت.وی با تأکید بر این که مسئولان، متولیان و نخبگان باید مردم را برای حضور حداکثری سوق دهند، اظهار داشت: حضور مردم در انتخابات، تنها گزینش افراد نیست، بلکه میزان وفاداری و علاقه مندی مردم به نظام است.مدیر کل سیاسی استانداری هم با بیان این که برگزاری 2 انتخابات هم زمان در تاریخ 35 ساله انقلاب اسلامی بی سابقه است، گفت: برگزاری انتخابات 24 خرداد از زوایای مختلف قابل تأمل است.«وحیدی» با تأکید بر این که برخلاف تبلیغات دشمنان، انتخابات در کشور همواره در اوج سلامت برگزار شده است، اضافه کرد: اگر در انتخابات 24 خرداد که نظام اجرایی و عناصر تشکیل دهنده آن مشخص می شود از سازوکار قانونی خارج شویم، تهدیدی برای کشور است که دشمنان نیز همواره درصدد به چالش کشیدن سلامت انتخابات هستند.وی تصریح کرد: پیش شرط رسیدن به حماسه، وحدت، انسجام و حضور تمام گروه ها در انتخابات است که لازمه خلق چنین حماسه ای نیز فعال شدن کانون های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی است.به گزارش خبرنگار ما، در این جلسه، «حامد مسعودی فر»، «عباس شجاعی»، «محسن زاهداحمدی»، «زهرا نودهی»، «محسن آگاهی»، «مسلم برازنده» و «معصومه قربانی» به عنوان اعضای اصلی هیئت رئیسه روابط عمومی های استان انتخاب شدند.

روزشمار انتخابات
مدیر کل سیاسی استانداری: 5 هزار و 405 نفر داوطلب انتخابات شوراهای شهر و روستا در استان شدند
خراسان شمالی - مورخ سه‌شنبه 1392/02/03 شماره انتشار 18385

گروه خبر – 5 هزار و 405 داوطلب برای رقابت در چهارمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در استان ثبت نام کردند.

«وحیدی» مدیر کل سیاسی استانداری روز گذشته با اعلام این مطلب به «اسعدی» خبرنگار ما گفت: از این تعداد 744 نفر در حوزه شهرها و 4 هزار و 661 نفر هم در حوزه روستایی ثبت نام کرده اند.

معاون سیاسی فرماندار بجنورد هم بیان کرد: 18 کاندیدای انتخابات شوراها برای شهر گرمخان و 110 کاندیدا هم برای شهر بجنورد ثبت نام کرده اند.«اکبری» تعداد ثبت نام شدگان در حوزه روستایی بخش گرمخان را 300 نفر ذکر کرد و ادامه داد: در بخش مرکزی بجنورد هم تاکنون اطلاعات 550 نفر در سامانه ثبت شده و پرونده دیگر داوطلبان هم در حال ثبت در سامانه است که تعداد آن ها هنوز مشخص نیست.فرماندار اسفراین هم به «علی نیا» خبرنگار ما گفت: 921 نامزد انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در این شهرستان نام نویسی کرده اند.«محمدزاده» افزود: در بخش مرکزی 581 نفر و بام و صفی آباد هم 234 نفر ثبت نام کرده اند.وی ثبت نام شدگان شهرهای اسفراین و صفی آباد را 106 نفر عنوان کرد و اظهار داشت: 86 نفر در شهر اسفراین کاندیدا شده اند که از این تعداد 10 نفر زن هستند.وی ادامه داد: در شهر صفی آباد هم 20 نفر نامزد شده اند که یک نفر زن است.«عباسی» بخشدار مرکزی گرمه هم به «محمودیان» خبرنگار ما گفت: در حوزه انتخابیه شهری این بخش 60 نامزد برای انتخابات شوراهای اسلامی نام نویسی کردند که از این تعداد 56 نفر مرد و 4 نفر زن هستند.وی تصریح کرد: در حوزه انتخابیه روستایی نیز 92 نامزد در انتخابات شوراهای اسلامی روستایی نام نویسی کردند که از این تعداد 91 نفر مرد و یک نفر زن است.وی تعداد مورد نیاز اعضای شوراهای اسلامی روستاهای این شهرستان را 45 نفر اعلام کرد.فرماندار شیروان هم گفت: هزار نفر برای شوراهای اسلامی شهر و روستای این شهرستان نام نویسی کردند.«صفرنژاد» در جمع خبرنگاران با بیان این که از مجموع نامزدهای انتخابات شورای اسلامی شهر و روستای شیروان 38 نفر زن و 962 نفر مرد هستند، افزود: 910 نفر از ثبت نام شدگان برای روستاها، 67 نفر در شهرها و 23 نفر در شهر لوجلی ثبت نام کرده اند و در بخش سرحد این شهرستان 187 نفر، در بخش مرکزی 550 نفر و بخش قوشخانه 173 نفر ثبت نام کرده اند.وی بیان کرد: ستاد انتخابات این شهرستان در قالب 7 کمیته سیاسی، امنیتی، پشتیبانی، آموزشی، فناوری اطلاعات، تبلیغات و اطلاع رسانی و حقوقی تشکیل شده که 3 هزار نفر عوامل اجرایی دارد و 200 صندوق شعبه اخذ رأی برای آن پیش بینی شده است.وی خاطر نشان کرد: در دوره سوم انتخابات شوراهای اسلامی این شهرستان 77 هزار و 296 نفر شرکت داشتند که این میزان 73 و 6 دهم مشارکت مردمی را در بر داشت.فرماندار فاروج هم به «مهربان» خبرنگار ما گفت: 511 نامزد در این دوره از انتخابات در این شهرستان نام نویسی کردند.«منصور درتومی» افزود: 25 نامزد در شهر فاروج و 23 نامزد هم در شهر تیتکانلو ثبت نام کردند و بقیه مربوط به روستاهای بخش مرکزی و خبوشان این شهرستان است.وی تصریح کرد: در این دوره از انتخابات 19 زن نام نویسی کرده اند.وی بیان کرد: 5 عضو شورا برای شهر فاروج و 5 عضو شورا هم برای شهر تیتکانلو انتخاب می شوند.

 


  
  
مسئول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری:
مراسم «علم گردانی» جاجرم به ثبت ملی رسید
خراسان شمالی - مورخ پنج‌شنبه 1392/02/05 شماره انتشار 18387

علیداد- مراسم «علم گردانی» جاجرم طی چند روز گذشته به شماره 637 در فهرست آثار معنوی کشور به ثبت رسید.

مسئول اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری جاجرم روز گذشته با بیان این مطلب به خبرنگار ما گفت: این مراسم یکی از مراسم ویژه عزاداری تاسوعا و عاشورای حسینی و از رسوم قدیمی در جاجرم است.

«رجب زاده» اضافه کرد: تاکنون 57 اثر تاریخی معنوی این شهرستان از جمله «نخل گردانی» به ثبت ملی رسیده است.

وی ادامه داد: 50 اثر دیگر این شهرستان هم در نوبت ثبت در آثار ملی قرار دارد.

بدون تیتر
خراسان شمالی - مورخ پنج‌شنبه 1392/02/05 شماره انتشار 18387
جاجرم/ علیداد

* مدیر آموزش و پرورش جاجرم از آغاز ساخت 3 مدرسه در این شهرستان خبر داد.

«ابراهیم قادری» افزود: به برکت سفر مقام معظم رهبری، عملیات احداث مدرسه ابتدایی 6 کلاسه شهید بهشتی جاجرم آغاز شد و بنیاد برکت هم در روستای جوشقان یک مدرسه 3 کلاسه خواهد ساخت.

وی بیان کرد: کارخانه آلومینا نیز یک مدرسه 5 کلاسه را در شهرک اندیشه خواهد ساخت.

* «درتومی» فرماندار فاروج در جلسه کمیته تبلیغات و اطلاع رسانی انتخابات گفت: ساختار ستاد انتخابات این شهرستان از مدت ها قبل شکل گرفته و در 6 کمیته ساماندهی شده است.


  
  
وعده دستیار ویژه رئیس جمهور برای اتمام پروژه کنارگذر جاجرم عملی نشد
خراسان شمالی - مورخ پنج‌شنبه 1392/02/05 شماره انتشار 18387
نویسنده: شیری

عملیات اجرایی پروژه کنار گذر جاجرم در سال 89 آغاز شد اما اکنون شهرداری به دلیل هزینه های بالا قادر به آسفالت این پروژه نیست.

بر همین اساس طی پی گیری های انجام شده شرکت آلومینا نیز موظف به همکاری برای آسفالت این پروژه شده است اما تاکنون اقدامی در این باره نشده و این مسئله، ناخرسندی شهروندان جاجرم را موجب شده است. «حسین پور» یکی از شهروندان در این باره گفت: با وجود این که جاجرم یک شهر صنعتی و محل تردد وسایل نقلیه سنگین است اما هنوز یک کنار گذر ندارد و همین مسئله باعث نا به سامانی تردد در شهر شده است. به گفته وی، احداث پروژه کنار گذر جاجرم یکی از مصوبه های سفر هیئت دولت است که متأسفانه اجرای آن به تعویق افتاده است و هیچ فردی در این رابطه پاسخ گو نیست.

وی اظهار داشت: اکنون در معابر داخل شهری به دلیل تردد خودروهای سنگین، دست اندازهایی ایجاد و باعث سلب آسایش شهروندان شده است.

«نوری» از دیگر شهروندان جاجرم نیز در این باره گفت: از زمان آغاز عملیات اجرایی این پروژه، بازدیدهای زیادی توسط وزیر، کارشناسان و دست اندرکاران از آن انجام شد اما تمام آن ها، فقط وعده بود.

وی افزود: در آخرین بازدید که مشاور رئیس جمهور از این پروژه داشت، مقرر شد این پروژه تا فروردین ماه 92 به پایان برسد در حالی که این ماه به پایان رسید و هنوز اقدامی در این پروژه صورت نگرفته است.

وی اضافه کرد: نبود کنار گذر در این شهر، آسایش شهروندان را سلب کرده است و خیابان ها محل عبور خودروهای سنگین و عبوری شده است.

وی اظهار داشت: دست اندرکاران با تعلل در اجرای پروژه، علاوه بر افزایش مشکلات تردد، هزینه های بالایی را نیز باید متقبل شوند زیرا خیابان های شهر بر اثر عبور خودروهای سنگین که هر روز تولیدات کارخانه آلومینا را حمل می کنند، فرسوده شده است و به آسفالت و زیرسازی مجدد نیاز دارد.

«صارمی» یکی دیگر از شهروندان گفت: سال گذشته، فرزندم هنگام عبور از خیابان در دست انداز افتاد و در همان لحظه سانحه تصادف رخ داد که مدتی از درس و مدرسه باز ماند.وی بیان کرد: اگر کنار گذر داشته باشیم و ورود خودروهای سنگین به داخل شهر ممنوع شود، دیگر چنین اتفاق هایی رخ نخواهد داد.

وی اضافه کرد: فکر می کنم داشتن کنار گذر جاجرم برای مردم به رؤیا تبدیل شود.

«قاسمی فر» از دیگر شهروندان نیز گفت: تکمیل نشدن پروژه کنار گذر به یکی از بزرگ ترین معضلات شهر تبدیل و اکنون آلودگی صوتی و هوا باعث سلب آسایش شهروندان شده است.

وی عنوان کرد: به دلیل دست اندازهایی که در خیابان های شهر ایجاد شده است، عبور هر خودروی سنگین در نیمه های شب آلودگی صوتی زیادی را ایجاد می کند.

با وجود پی گیری های فراوان، اجرای پروژه کنار گذر جاجرم به سرانجام نرسیده است. شهردار جاجرم با بیان این که پروژه کنار گذر این شهر از 5 سال پیش مطرح و تا حدودی تملک اراضی آن انجام شده است، گفت: این کنار گذر پروژه پر هزینه ای است که تاکنون 20 میلیارد ریال از منابع داخلی شهرداری و کمک های مردمی برای زیرساخت آن هزینه شده است و هنوز 70 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

«علی اصغر شاکری مطلق» افزود: برای تکمیل و آسفالت این پروژه 40 میلیارد ریال دیگر اعتبار نیاز است که متأسفانه از عهده شهرداری خارج است و باید پی گیری هایی برای همکاری شرکت آلومینا انجام شود.به گفته وی، اجرای آسفالت این پروژه به دستور 2 وزیر در زمان های مختلف بر عهده شرکت آلومینا گذاشته شد اما اقدامی از سوی آن ها صورت نگرفت و در آخرین سفری که دستیار ویژه رئیس جمهور به جاجرم داشت، از این پروژه بازدید و آسفالت و تکمیل آن تا پایان فروردین ماه امسال وعده داده شد اما با این وجود، هنوز هم شرکت آلومینا در این باره اقدامی نکرده است.

وی خاطر نشان کرد: به دلیل تردد وسایل نقلیه سنگین، زیرساخت های معابر شهر همواره خراب و پر دست انداز است.

«شاکری» تصریح کرد: اگر چه در زمان آغاز عملیات اجرایی این پروژه مقرر شد که با همکاری و مشارکت شرکت آلومینا، راه و شهرسازی و شهرداری اجرا شود، اما تاکنون به غیر از شهرداری هیچ سازمانی برای مشارکت اقدام نکرده است، در حالی که شرکت آلومینا، بیشترین تخریب زیرساختی را در شهر دارد.

«ایمان پور» فرماندار جاجرم نیز پیرو پی گیری های خبرنگار ما در رابطه با تکمیل کنارگذر گفت: این پروژه به یک معضل تبدیل شده است که گزارش ها و پی گیری های مختلف هم تاکنون برای برطرف شدن این معضل نتیجه ای نداشته است.


  
  
پیامهای عمومی ارسال شده
+ بسمه تعالی، وب سایت خوبی و اطلاعات جامعی داری خیلی خوشم آمد ، پیش پیش عید باستانی را تبریک می گویم ، دوست عزیر اگر فرصت کردی به وب سایت ( به روز جاجرم) (( جاجرم شهری است در خراسان شمالی )) سری بزن و اطلاعات خود را با اطلاعات و داده های همدیگر زیبا تر کنیم . دوستدار شما حاج قاسم ضمنا شماره تماس من 09194977732 است. در صورت دوست داشتن من را در لینک خود قرار بده-
کد تاریخ قمری ، شمسی و میلادی به همراه مناسبت

دریافت کد رتبه جهانی سایت و وبلاگ